Ефективний захист підприємства від обшуків, які проводяться з метою тиску на бізнес
Більшість рекомендацій щодо підготовки підприємства до ймовірного обшуку зводяться до визначення порядку дій після його початку. Проте, розпочинати підготовку до можливого обшуку з розроблення стратегії дій під час його проведення, все-одно, що планувати як лікувати нежить, коли необхідно остерігатися тяжкого вірусного захворювання.
Крім того, алгоритми дій на випадок початку проведення обшуку (якщо це дійсно дієві заходи) суттєво ускладнюють та уповільнюють бізнес процеси, тримають в постійній напрузі працівників та не враховують всіх ризиків, які несе в собі зазначена слідча дія. Задайтеся питанням, чи будуть дотримуватися Ваші працівники всіх запроваджених правил безпеки на випадок проведення обшуку впродовж двох, трьох років, під час яких не відбудеться жодного обшуку (а більші періоди часу)?
Однозначно ні! Вже через декілька днів після чергової лекції про те, як треба діяти з метою недопущення негативного впливу обшуку на підприємство, всі знову повернуться до звичного способу життя в якому немає місця для постійного контролю над своїми діями заради підвищення рівня безпеки.
Найкраща підготовка до обшуку - налагодження повсякденної роботи підприємства у спосіб, коли самий несподіваний обшук не зможе заподіяти шкоду, а кожен працівник буде впевнений, що він не робить нічого незаконного та захищений від свавілля правоохоронців. Яким же чином необхідно організувати роботу підприємства, щоб не боятися обшуків? Відповідь на зазначене питання міститься в усвідомленні мети обшуку – відшукання та вилучення інформації, документів та інших речових доказів (зокрема мобільних телефонів, комп’ютерної техніки, грошових коштів, товарів тощо).
Усвідомивши мету обшуку, стає очевидним, що підготовка до обшуку повинна бути підпорядкована одній головній задачі – зменшити обсяги інформації, документів, речей, які зберігаються безпосередньо на підприємстві. Це можна зробити двома шляхами!
Перший і основний – намагатися не порушувати Закони, а тим більше не вчиняти кримінальних правопорушень. Це самий найкращий спосіб перестати боятися обшуків. Другий – не зберігати на підприємстві інформацію, документи, речі, розголошення відомостей про які неприпустиме, зокрема: зберігати інформацію не на робочих комп’ютерах, а на віддалених серверах, доступ до яких може бути відключений в будь-який момент; вчасно передавати первинні документи господарської діяльності підприємства до архіву, місце знаходження якого не повинно розголошуватися; щоб не допустити заподіяння шкоди підприємству в результаті вилучення оригіналів важливих документів господарської діяльності, робити їх копії, які зберігати окремо; не зберігати на підприємстві значні суми готівкових коштів.
Підготовка до можливих обшуків повинна розпочинатися з детального аналізу бізнесу для визначення його вразливих місць. На прикладі різних видів бізнесу спробую продемонструвати на скільки різноманітні ризики обшуку існують, залежно від виду підприємницької діяльності: Ø бізнес пов’язаний з наявністю у підприємства значних готівкових коштів –ризик вилучення готівки (її повернення суттєво ускладнене); Ø будівельний бізнес – ризик вилучення первинної документації, документів щодо взаємовідносин з контрагентами; Ø бізнес пов’язаний з державними закупівлями – ризик вилучення документів щодо формування ціни на товари (роботи, послуги); Ø імпорт та експорт товарів – ризик вилучення товарів та документів щодо їх митного оформлення. Зазначений аналіз повинен стати основою для розробки максимального ефективних способів зменшення шкідливих наслідків проведення обшуку.
Наступним етапом в підготовці до обшуку є аналіз структури підприємства, повноважень його службових осіб та працівників. Робота підприємства повинна бути організована таким чином, щоб інформацією, яка не підлягає розголошенню, володіла якомога менша кількість осіб (це суттєво допоможе зменшити зусилля по підготовці до проведення обшуку, захисту бізнесу в цілому, а також підвищить шанси на позитивні результати такої підготовки).
Головним у підготовці працівників до проведення обшуку є впровадження правила: «Не спілкуватися з правоохоронцями за відсутності адвоката!»
Щодо підготовки до обшуку працівників, які не володіють інформацією, яка не підлягає розголошенню: самим ефективним способом підготовки є роз’яснення, що їх дії абсолютно законні, вони не несуть жодних ризиків, а компанія забезпечить їм допомогу професійних адвокатів. Це створить нормальну атмосферу на підприємстві (замість постійного відчуття напруги).
Слушною порадою буде користуватися двома мобільними телефонами. Один телефон для особистих цілей, а інший – робочий. Це допоможе запобігти вилученню особистого телефону.
Щодо підготовки до проведення обшуку працівників, які володіють інформацією, яка не підлягає розголошенню: При підготовці до проведення обшуку зазначеної категорії працівників немає межі досконалості! Застосовані засоби безпеки повинні відповідати важливості інформації, якою володіє працівник, адже способи відшукання інформації працівниками правоохоронних органів мають прямий причинний зв’язок з цінністю такої інформації для підприємства.
Основою підготовки таких працівників до обшуку є створення правил поведінки, за яких навіть несподіваний обшук не дасть можливість правоохоронцям одержати доступ до інформації наявної на їх комп’ютерній техніці, мобільних телефонах та в чорнових записах.
Важливим аспектом у правильному сприйнятті обшуку є наявність знань про підстави та правила його проведення. Порядок проведення обшуку регулюється ст.ст. 233, 234, 236 КПК України.
Відповідно до вимог КПК України обшук можна проводити: Ø на підставі ухвали слідчого судді, Ø у невідкладних випадках слідчий, прокурор має право провести обшук до постановлення ухвали слідчого судді з метою врятування життя людей та майна, чи безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
За наявності ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку, Ви зобов’язані надати дозвіл слідчому/прокурору його провести. При проведенні невідкладного обшуку, незалежно від наявності чи відсутності підстав для його проведення, якщо рішення провести невідкладний обшук прийнято слідчим/прокурором остаточно, до проведення обшуку залучені спецпідрозділи, то він буде проведений, а тому будь-який опір лише призведе до негативних наслідків для Вас (застосування сили до Вас та Ваших працівників, псування майна підприємства під час його відмикання).
Під час проведення обшуку важливо уникати конфліктів, не давати правоохоронцям жодних приводів для застосування сили. На скільки б не був неприємний факт обшуку, пам’ятайте, що правоохоронцям надано право на застосування сили, в той час як використання іншими особами погроз або насилля до працівника правоохоронного органу є злочином, передбаченим ст. 345 КК України.
Під час обшуку приміщення можуть бути обшукані особи, які в ньому знаходяться, вилучені речі та документи зазначені в ухвалі суду про надання дозволу на проведення обшуку або рішення щодо вилучення яких прийняв слідчий/прокурор (під час проведення обшуку). Навіть якщо вилучення документів та речей незаконне, Ви не можете цьому перешкодити в момент їх вилучення. Дієвим способом захисту у вказаному випадку є належне фіксування в протоколі обшуку переліку всього вилученого майна та оскарження дій правоохоронців до слідчого судді в порядку ст. 303 КПК України.
Важливо розуміти, що головним Вашим завданням під час обшуку є не повідомляти правоохоронців про допущені ними помилки, а зафіксувати їх. Істотні порушення вимок КПК України під час проведення обшуку матимуть наслідком визнання одержаних в результаті його проведення доказів недопустимими.
З огляду на викладене, найкраще, що Ви можете зробити для себе та своїх працівників, – це встановити камери відеоспостереження, інформація з яких зберігатиметься на віддаленому сервері, який неможливо вилучити.
Окремо наголошу на необхідності залучення для захисту інтересів підприємства та його працівників під час обшуку адвоката, який зможе проконтролювати законність його проведення та зафіксувати допущені правоохоронцями порушення, своєчасно та ефективно розпочне боротьбу в судах за повернення незаконно вилученого майна.
Ваше підприємство та працівники будуть готові до обшуку лише тоді, коли Ви зрозумієте, що не існує абсолютно надійного способу приховати інформацію від правоохоронців. Якщо якусь інформацію вони не отримають під час обшуку, то одержать її в податкових та митних органах, банківських установах, Ваших контрагентів, шляхом допиту як свідків працівників підприємства та за результатами проведення негласних слідчих дій. Тільки усвідомлення зазначеного факту дає достатню мотивацію, щоб почати рух до прозорого та законного бізнесу, якому не страшні будь-які перевірки.