Згідно зі ст. 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Необхідно враховувати:
- Розпочати кримінальне провадження за фактом привласнення майна внаслідок невиконання договору досить важко, а розпочаті провадження – не розслідуються.
- «Активно розслідувані провадження» за фактами невиконання господарських зобов’язань носять замовний характер (такі розслідування можуть відбуватися і за фактами вчинення реальних злочинів).
Накладена на наведені тезиси судова статистика – 1% виправдувальних вироків, красномовно характеризує «презумпцію невинуватості» на практиці: коли підозру все-таки оголошено, а обвинувальний акт направлено до суду, то якщо Захист не доведе безпідставність обвинувачення – ВИПРАВДУВАЛЬНОГО ВИРОКУ НЕ БУДЕ!
У конкретній справі з метою доведення замовного характеру розслідуваного провадження проаналізовано:
1) Чи характерним для господарської діяльності Підприємства є рівень ризиків, у порівнянні із договором, внаслідок укладення та виконання якого виникли збитки;
2) Чи передбачав встановлений на Підприємстві порядок механізми додаткового контролю ризиків по договору, чому вони не спрацювали;
3) Як співвідноситься ціна укладеного спірного договору із загальним оборотом Підприємства, та чи могло його укладення та виконання пройти непоміченим для Власників/ТОП-керівників;
4) Характеристики Людини, яка фактично отримала матеріальні цінності: реальність здійснення господарської діяльності, фінансові характеристики такої діяльності, чи має вона (її родичі) активи, участь у переговорах щодо погашення боргу;
5) Дії «призначеної винуватою» Людини після укладення спірного договору: чи приховувалося майно, чи з’явилося нове майно.
6) Характер стосунків між сторонами укладення спірного договору: чи спілкувалися після укладення угоди та наступного початку кримінального переслідування.
Під час аналізу Єдиного реєстру судових рішень Адвокатським об’єднанням встановлено, що Товариство («Потерпілий») згадується у понад 95 тисяч судових рішень. При цьому, тільки протягом 2017 року (період вчинення «злочину») у 300. Сума заборгованості за поставлену продукцію щодо якої подано позови, лише згідно 17 судових рішень, складає понад 20 млн гривень…
Очевидно, наведене у повній мірі виключає відповідальність менеджменту за невиконання договорів, причиною чого є ризикова політика діяльності самого Підприємства.
Виникли і додаткові питання, на які надіємося знайти відповідь разом із НЕЗАЦІКАВЛЕНИМ СЛІДСТВОМ: Яка рентабельність господарської діяльності Товариства дозволяє таку кількість судових спорів? Національна поліція зареєструє та буде розслідувати всі повідомлення про вчинення